L o a d i n g . . .

Все про референдум

bacd48cbaecfd9e222c24e58211d39eb.jpegДепутатська фракція політичної партії «Слуга Народу» висловлює підтримку прийнятому Верховною Радою України закону «Про народовладдя через всеукраїнський референдум», який нарешті повертає громадянам конституційне право управляти своєю країною.

Президент України Володимир Зеленський і партія «Слуга Народу», йдучи на вибори, обіцяли, що в людей буде можливість приймати важливі рішення напряму – без посередництва політиків.

Закон чітко передбачає, які питання можуть виноситися на референдум, а які ні, встановлює запобіжники проти сепаратизму і гарантує, що рішення референдумів будуть владою виконуватися.

Законопроект про всеукраїнський референдум створювався «з нуля» спеціальною робочою групою, до якої увійшли не лише народні депутати, а й юристи, науковці, представники громадських організацій. Це був максимально відкритий процес, з залученням Венеційської комісії і експертів зі Швейцарії, яка за останні 170 років провела понад 600 референдумів.

Закон про референдум став компромісом між владою і суспільством, яке давно чекає чесного закону про референдум.
Старі політики звикли, що всі рішення в державі приймають лише вони. Тому не хочуть віддавати це право людям, хоча воно належить їм за Конституцією. Саме через це ми чуємо стільки відвертої брехні і маніпуляцій про цей закон.
Деяки з них кажуть, що українці не достатньо освічені, щоб давати їм право щось вирішувати. Хоча вони забувають, що незалежність Україна здобула якраз на референдумі.

ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ ЗАКОНУ:

- На всеукраїнський референдум може виноситися лише одне питання. Референдум не може проводитися одночасно з будь-якими виборами – місцевими, парламентськими, чи президентськими.

- Рішення, прийняті на референдумі, починають діяти з моменту оголошення результатів і не потребують затвердження будь-яким органом державної влади.

Референдум може бути ініційований в три етапи:

На 1 етапі проводяться збори громадян України – не менше 300 виборців. Найголовніше на зборах – сформулювати питання референдуму та сформувати персональний склад ініціативної групи (щонайменше 60 виборців, лише одна група).

На 2 етапі потрібно зібрати 3 мільйони підписів виборців не менш як у 2/3 областей і не менш як по 100 тисяч підписів у кожній області в паперовій (організовує ініціативна група) або електронній (організовує ЦВК) формах протягом 60 днів з дня реєстрації ініціативної групи.

На 3 етапі Президент України видає указ про призначення референдуму в останню неділю 60-денного строку з дня видання цього указу.

- Контроль за конституційністю питання, яке пропонується винести на референдум, здійснює Конституційний Суд.

- Всеукраїнський референдум вважається таким, що відбувся, якщо у ньому взяло участь не менш 50% виборців, включених до Державного реєстру виборців;

Закон про референдум передбачає, що люди зможуть брати в ньому участь онлайн. Але така можливість з’явиться лише після того як буде прийнято окремий закон щодо електронного голосування.

На референдум МОЖУТЬ виносити питання:

1. Затвердження закону про внесення змін до розділів І, ІІІ, XIII Конституції України;

2. Загальнодержавного значення;

3. Про зміну території України.
Оскільки Конституція вже містить статтю 73, що регулює гіпотетичне питання про зміну території, ми зробили запобіжник, прописавши це так, що розгляд цього питання може означати лише збільшення території України;

4. Про втрату чинності законом України або окремими його положеннями.

НЕ МОЖУТЬ виносити на референдум питання:

1. Які суперечать Конституції, загальновизнаним принципам і нормам міжнародного права;

2. Які скасовують чи обмежують конституційні права і свободи людини;

3. Спрямовані на ліквідацію незалежності України, порушення державного суверенітету, територіальної цілісності України, створення загрози національній безпеці України, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі;

4. Щодо питань податків, бюджету, амністії;

5. Питання, віднесені Конституцією і законами до відання судів і правоохоронних органів.

Але ми вважаємо, що потрібно йти далі і дати людям право впливати на рішення не лише центральної, а й місцевої влади. Тому закликаємо Верховну Раду напрацювати закон, який дозволить проводити також місцеві референдуми. І нехай рішення людей будуть для нас орієнтиром не лише раз на 5 років, коли проходять вибори, а щодня.


Впевнені, що заможні громади можливі лише там, де люди мають такий реальний інструмент впливу на рішення влади, як референдум.
Це ми бачимо на прикладі успішних держав, серед яких хочемо бачити і Україну.

Інші новини

Змінимо Дніпро разом...
Якщо ти маєш активну громадянську позицію та хочеш змінити своє місто на краще, тепер у тебе є така можливість...
Графік прийому грома...
Депутати партії "Слуга Народу" Дніпро погодили графік прийому громадян Відтепер особистий прийом депутатів ...
Міфи про шкільну реф...
Спростовуємо міфи про шкільну реформу Головне – без паніки! Кожна дитина отримає повну загальну середню осв...
День пам'яті жертв Г...
Людська жорстокість не має меж. Це засвідчила жахлива трагедія єврейського народу – Голокост. Мільйони людей загин...